
Fender Limited Edition American Professional Jazz Bass FMT
Speedy, powerful and articulate, the Jazz Bass quickly carved out a niche for itself when it was released in 1960. The 2017 Limited Edition American Professional Jazz Bass combines modern features with a stunning figured maple top to create an instrument that looks as beautiful as it sounds.
The brand-new V-Mod single-coil Jazz Bass pickups use a carefully selected blend of alnico magnet types for balanced tone with authentic Fender sonic DNA. Designed for comfort and performance, the slim modern âCâ-shaped neck profile feels just right nestled in your hand while the 20 narrow-tall frets provide a familiar playing feel and perfect intonation. The four-saddle HiMassâą Vintage string-through-body bridge features nickel-plated brass saddles for a touch of extra âzipâ in the tone.
With its authentic, original-era sound and updated modern style, the 2017 Limited Edition American Professional Jazz Bass FMT is a rare, inspiring example of Fenderâs world-class craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Alder with Figured Maple Top |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Shape: | Slim C |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | 20, Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5â Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMassâą Vintage |
| Finish | Aged Cherry Burst Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Speedy, powerful and articulate, the Jazz Bass quickly carved out a niche for itself when it was released in 1960. The 2017 Limited Edition American Professional Jazz Bass combines modern features with a stunning figured maple top to create an instrument that looks as beautiful as it sounds.
The brand-new V-Mod single-coil Jazz Bass pickups use a carefully selected blend of alnico magnet types for balanced tone with authentic Fender sonic DNA. Designed for comfort and performance, the slim modern âCâ-shaped neck profile feels just right nestled in your hand while the 20 narrow-tall frets provide a familiar playing feel and perfect intonation. The four-saddle HiMassâą Vintage string-through-body bridge features nickel-plated brass saddles for a touch of extra âzipâ in the tone.
With its authentic, original-era sound and updated modern style, the 2017 Limited Edition American Professional Jazz Bass FMT is a rare, inspiring example of Fenderâs world-class craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Alder with Figured Maple Top |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Shape: | Slim C |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | 20, Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5â Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMassâą Vintage |
| Finish | Aged Cherry Burst Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |











