
Fender Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe Shawbucker
As a manufacturer we consider ourselves stewards of the environmentâwe make sure great wood gets turned into premium Fender instruments and into the hands of players. Not only are we dedicated to conscientious sourcing of tone wood to craft our instruments, weâre constantly searching for alternate woods and materials, including rescuing wood that otherwise may have languished on the forest floor.
A departure from Fenderâs traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker tempers the traditional Tele bite with the rich sound and warm look of mahogany. Over the course of its journey from the forest floor to the playerâs hands, this body wood has weathered natural disasters, acquiring more than a little mojo along the way.
The 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker is loaded with a pair of fat-sounding ShawBucker humbucking pickups. Voiced specifically for each position, the ShawBucker pickups add a new dimension of depth to the guitarâs voice. Topped by 22 narrow-tall frets for easy bending, the 9.5â-radius maple fingerboard is ideal for most playing styles, offering enough arc for comfortable chording while remaining flat enough for wide bends.
With its fat, high-output sound and slick style, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker is a rare, inspiring example of Fenderâs craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Rescued Hurricane Mitch Honduran Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Shape: | Modern âDeep Câ |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685â Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Strat Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Finish | Crimson Red Transparent Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As a manufacturer we consider ourselves stewards of the environmentâwe make sure great wood gets turned into premium Fender instruments and into the hands of players. Not only are we dedicated to conscientious sourcing of tone wood to craft our instruments, weâre constantly searching for alternate woods and materials, including rescuing wood that otherwise may have languished on the forest floor.
A departure from Fenderâs traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker tempers the traditional Tele bite with the rich sound and warm look of mahogany. Over the course of its journey from the forest floor to the playerâs hands, this body wood has weathered natural disasters, acquiring more than a little mojo along the way.
The 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker is loaded with a pair of fat-sounding ShawBucker humbucking pickups. Voiced specifically for each position, the ShawBucker pickups add a new dimension of depth to the guitarâs voice. Topped by 22 narrow-tall frets for easy bending, the 9.5â-radius maple fingerboard is ideal for most playing styles, offering enough arc for comfortable chording while remaining flat enough for wide bends.
With its fat, high-output sound and slick style, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Tele Deluxe ShawBucker is a rare, inspiring example of Fenderâs craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Rescued Hurricane Mitch Honduran Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Shape: | Modern âDeep Câ |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685â Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Strat Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Finish | Crimson Red Transparent Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |











