
Fender Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster
As a manufacturer we consider ourselves stewards of the environmentâwe make sure great wood gets turned into premium Fender instruments and into the hands of players. Not only are we dedicated to conscientious sourcing of tone wood to craft our instruments, weâre constantly searching for alternate woods and materials, including rescuing wood that otherwise may have languished on the forest floor.
A departure from Fenderâs traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster tempers the traditional Strat sound with the rich sound and warm look of mahogany. Over the course of its decade-long journey from the forest floor to the playerâs hands, this body wood has weathered natural disasters, acquiring more than a little mojo along the way.
The 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster is loaded with three of our brand-new V-Mod single-coil pickups. Voiced specifically for each position, V-Mod pickups mix alnico magnet types to produce highly detailed, nuanced tones with original Fender sonic DNA. Retain high end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit that lets your tone shine through in all its glory. The new modern âDeep Câ-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords.
With its rich, vintage-informed sound and slick style, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster is a rare, inspiring example of Fenderâs craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Rescued Hurricane Mitch Honduran Mahogany |
| Neck Material: | Figured Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern âDeep Câ |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685â Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Violin Burst Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As a manufacturer we consider ourselves stewards of the environmentâwe make sure great wood gets turned into premium Fender instruments and into the hands of players. Not only are we dedicated to conscientious sourcing of tone wood to craft our instruments, weâre constantly searching for alternate woods and materials, including rescuing wood that otherwise may have languished on the forest floor.
A departure from Fenderâs traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster tempers the traditional Strat sound with the rich sound and warm look of mahogany. Over the course of its decade-long journey from the forest floor to the playerâs hands, this body wood has weathered natural disasters, acquiring more than a little mojo along the way.
The 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster is loaded with three of our brand-new V-Mod single-coil pickups. Voiced specifically for each position, V-Mod pickups mix alnico magnet types to produce highly detailed, nuanced tones with original Fender sonic DNA. Retain high end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit that lets your tone shine through in all its glory. The new modern âDeep Câ-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords.
With its rich, vintage-informed sound and slick style, the 2017 Limited Edition American Professional Mahogany Stratocaster is a rare, inspiring example of Fenderâs craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Rescued Hurricane Mitch Honduran Mahogany |
| Neck Material: | Figured Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern âDeep Câ |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685â Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Violin Burst Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |











