
Gibson 2014 '61 SG Standard Desert Burst - Used
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 57' Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 57' Classic |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish | Desert Burst |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 7 lbs. |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 57' Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 57' Classic |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish | Desert Burst |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 7 lbs. |





















