
Gibson Jeff Tweedy SG With OHSC - Used
Eye candy first: Blue Mist nitrocellulose over grade A mahogany, cream guard and rings, and Lyre Vibrola-style bridge set this SG apart from others that may be next to it. Under the hood, Burstbucker 1 pickups and orange drop capacitors offer vintage-inspired tone.
Plugged in, you have the classic fret access of the SG, with a balanced set of pickups delivering the goods - topped off with an allure that makes you want to play this guitar night after night.
The Gibson Jeff Tweedy Signature SG is limited in numbers. If you've ever given it thought to get your hands on one, now may be the chance.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Bridge: | Tune-o-Matic Bridge with Lyre Vibrola tailpiece |
| Finish | Blue Mist |
| Case: | Original Hardshell |
| Year: | 2012 |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eye candy first: Blue Mist nitrocellulose over grade A mahogany, cream guard and rings, and Lyre Vibrola-style bridge set this SG apart from others that may be next to it. Under the hood, Burstbucker 1 pickups and orange drop capacitors offer vintage-inspired tone.
Plugged in, you have the classic fret access of the SG, with a balanced set of pickups delivering the goods - topped off with an allure that makes you want to play this guitar night after night.
The Gibson Jeff Tweedy Signature SG is limited in numbers. If you've ever given it thought to get your hands on one, now may be the chance.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Bridge: | Tune-o-Matic Bridge with Lyre Vibrola tailpiece |
| Finish | Blue Mist |
| Case: | Original Hardshell |
| Year: | 2012 |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |





















