🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 7
Gibson Jeff Tweedy SG with Maestro Tailpiece - Used
Jeff Tweedy of Wilco has been one of the main instigators of alternative music since the mid 1990s. In 2012, he was honored by Gibson with a limited ron of 200 signature SG's.
Dressed in Blue Mist with nickel hardware and cream covers and pickguard , this guitar oozes vintage vibe, with a left-of-center approach. It is the classic mahogany SG, but with a pair of Burstbucker 1 pickups for incredibly accurate articulation, and Orange Drop capacitors on the tone pots to maintain hi-end rolloff.
The maestro-style vibrato is incredibly stable and allows for an easy restring, and the Tune-o-Matic adjustable saddles keep intonation in check.
** This Item carries a 3 day return policy from date of delivery.
Dressed in Blue Mist with nickel hardware and cream covers and pickguard , this guitar oozes vintage vibe, with a left-of-center approach. It is the classic mahogany SG, but with a pair of Burstbucker 1 pickups for incredibly accurate articulation, and Orange Drop capacitors on the tone pots to maintain hi-end rolloff.
The maestro-style vibrato is incredibly stable and allows for an easy restring, and the Tune-o-Matic adjustable saddles keep intonation in check.
** This Item carries a 3 day return policy from date of delivery.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Fret Size: | .045" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.69" |
| Bridge: | Maestro-Style Vibrato |
| Finish | Blue Mist |
| Case: | Gibson Hardshell |
| Weight: | 7 lbs. 3 oz. |
| Year: | 2012 |
| Condition: | Very Good |
$2,199.99
Gibson Jeff Tweedy SG with Maestro Tailpiece - Used—
$2,199.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jeff Tweedy of Wilco has been one of the main instigators of alternative music since the mid 1990s. In 2012, he was honored by Gibson with a limited ron of 200 signature SG's.
Dressed in Blue Mist with nickel hardware and cream covers and pickguard , this guitar oozes vintage vibe, with a left-of-center approach. It is the classic mahogany SG, but with a pair of Burstbucker 1 pickups for incredibly accurate articulation, and Orange Drop capacitors on the tone pots to maintain hi-end rolloff.
The maestro-style vibrato is incredibly stable and allows for an easy restring, and the Tune-o-Matic adjustable saddles keep intonation in check.
** This Item carries a 3 day return policy from date of delivery.
Dressed in Blue Mist with nickel hardware and cream covers and pickguard , this guitar oozes vintage vibe, with a left-of-center approach. It is the classic mahogany SG, but with a pair of Burstbucker 1 pickups for incredibly accurate articulation, and Orange Drop capacitors on the tone pots to maintain hi-end rolloff.
The maestro-style vibrato is incredibly stable and allows for an easy restring, and the Tune-o-Matic adjustable saddles keep intonation in check.
** This Item carries a 3 day return policy from date of delivery.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson Burstbucker 1 |
| Fret Size: | .045" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.69" |
| Bridge: | Maestro-Style Vibrato |
| Finish | Blue Mist |
| Case: | Gibson Hardshell |
| Weight: | 7 lbs. 3 oz. |
| Year: | 2012 |
| Condition: | Very Good |





















