
Gibson 2018 SG Standard - Cherry - Used
This Gibson 2018 SG Standard is in good condition with a few scratches on the back near the cavity plate.
This Gibson SG standard is a featured model from the 2018 Gibson production line. In 2018 Gibson decided to capture the elegance of this model by going back to its original form from 1961 with a modern flair. This years model features the classic smaller SG pickguard, a pair of 61' Gibson humbuckers, Tune-omatic-bridge, stop tailpiece, locking grover tuners, and the iconic cherry finish that its known fo.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.69" |
| Bridge Pick-up: | 61T |
| Neck Pick-up: | 61R |
| Bridge: | Tune-O-Matic |
| Finish: | Cherry |
| Case: | OHSC |
| Weight: | 6lbs 9.5oz |
| Year: | 2018 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2018 SG Standard is in good condition with a few scratches on the back near the cavity plate.
This Gibson SG standard is a featured model from the 2018 Gibson production line. In 2018 Gibson decided to capture the elegance of this model by going back to its original form from 1961 with a modern flair. This years model features the classic smaller SG pickguard, a pair of 61' Gibson humbuckers, Tune-omatic-bridge, stop tailpiece, locking grover tuners, and the iconic cherry finish that its known fo.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.69" |
| Bridge Pick-up: | 61T |
| Neck Pick-up: | 61R |
| Bridge: | Tune-O-Matic |
| Finish: | Cherry |
| Case: | OHSC |
| Weight: | 6lbs 9.5oz |
| Year: | 2018 |























