
Gibson LP Junior Single Coil 2016 - Satin Vintage Sunburst - Used
This Gibson LP Junior Single Coil is in excellent condition.
Behind its reassuringly familiar flat top and vintage burst, the Les Paul Junior Single Coil Limited hides a set of two P90S, adding cut and chime to the original voice of the P90 pickup for a completely new tonal experience.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | Tektoid |
| Bridge Pick-up: | P90ST+ |
| Neck Pick-up: | P90SR |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish: | Satin Vintage Sunburst |
| Case: | Gig bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson LP Junior Single Coil is in excellent condition.
Behind its reassuringly familiar flat top and vintage burst, the Les Paul Junior Single Coil Limited hides a set of two P90S, adding cut and chime to the original voice of the P90 pickup for a completely new tonal experience.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | Tektoid |
| Bridge Pick-up: | P90ST+ |
| Neck Pick-up: | P90SR |
| Bridge: | Tune-o-Matic |
| Finish: | Satin Vintage Sunburst |
| Case: | Gig bag |























